Oldenburský kůň


Donnerhall

Follow Me


Oldenburské chovné klisny

V Oldenburském chovu koní se zvláštní pozornost věnuje plemenům klisen. Chovatelé je chovají již po mnoho generací a tato plemena tvoří základnu pro zajištěný a úspěchy hýčkaný chov.

Chovatelský úspěch oldenburského chovu klisen je možno obrazně vyjádřit i jmény, které se chovným klisnám dávají podle počátečních písmen a často dokonce slovního základu svých matek.

A tak zde nacházíme v rodokmenu sportovních přeborníků a chovatelských hvězd jména jako Rudilore, Fiesta, Weissena, Rikki, Cinderella, Blankenese a jak se všechny jmenují.

Záznam v plemenné knize klisen

Všechny aktivní chovné klisny jsou zaznamenány v naší plemenné knize. Při zápisu dostávají známky za typ, kvalitu tělesné schránky, bezvadnost, klus, krok a celkový dojem.

Centrální výkonnostní zkouška klisen ve Vechtě

Hodnocení tří a čtyřletých klisen se provádí na počátku nebo uprostřed června ve Vechtě, ve formě centrální výkonnostní zkoušky klisen. Ca. 300 mladých klisen se zde představuje při volném skoku, při chodech pod sedlem a pod zkušebním jezdcem za účelem ověření jízdních vlastností.

Tato výkonnostní zkouška klisen tvoří základ pro předávání státních a spolkových prémií (ocenění). Rovněž tak volba klisen připuštěných pro elitní přehlídku klisen se provádí po složení této zkoušky.

Výkonnostní zkouška klisen mimo oblast hlavního chovu

Oldenburský spolek nabízí v rámci celé Spolkové republiky zkoušky chovných klisen v terénu, které probíhají stejně jako zkoušky ve Vechtě. I zde mohou tří a čtyřleté oldenburské klisny po dobře absolvované zkoušce obdržet prémii.

Elitní přehlídka klisen v Rastede

Mekkou oldenburských klisen je zámecký park v Rastede, ve kterém uprostřed června soutěží u příležitosti Oldenburského zemského turnaje 60 nejlepších tří a čtyřletých klisen o vytoužené vyznamenání "Oldenburská vítězná klisna". U spolku chovatelů parkurových koní je možno připustit tří a ž čtyřleté klisny k elitní přehlídce klisen v Rastede.

Z ca. 400 představených klisen se po složení zkoušky vybere 60 klisen, které získali titul "Státní prémiová klisna".

Z nich se vybere 15 nejlepších klisen pro soutěž o takzvaný "Briliantový prsten".

Oldenburský chov koní s tradicí do budoucnosti

Oldenburští koně jsou jedničkami v mezinárodním vrcholovém sportu.

Jejich původ tkví ve vášni pro koně, kterou měl zemský pán hrabě Anton Günther von Oldenburg (1603-1667), který byl považován za velkého znalce koní a mecenáše podporujícího jejich chov.
Jejich chov je možno charakterizovat třemi důležitými událostmi: první státně nařízený výběr plemenných hřebců v roce 1820, zavedení kmenového registru v roce 1861 a založení dvou spolků pro chov koní 9. dubna 1897. Tyto spolky se v roce 1923 spojily a vytvořily registrovaný Svaz chovatelů oldenburského koně.

V důsledku kombinace různých krevních proudů na základě oldenburských plemen klisen se oldenburským chovatelům podařilo vyšlechtit koně, který v dnešní době patří ke skupině špičkových chovů moderních sportovních koní.
To také dokládají zvučná jména, jako například oldenburský plemenný hřebec Donnerhall, který byl dvakrát týmovým mistrem světa pod vedením Karin Rehbeinové, a jako žádný jiný se považuje za zdařilou syntézu plemenného a sportovního koně.

Oldenburští sportovci každoročně dokazují na důležitých národních a mezinárodních juniorských a seniorských šampionátech, že oldenburští koně patří mezi celosvětově nejlepší chovy sportovních koní. Koncept úspěchu koní s "hvězdičkou nad O) přitom spočívá v kombinaci ochoty, výkonnosti, jízdních vlastností a moderního typu v rámci liberální chovatelské politiky.